Depolama Hizmetleri

Depolama Hizmetleri

Depolama Hizmetleri

Lojistik hizmetleri belirli aşamalar dahilinde sunulur. Depolama, hizmet aşamalarından biri olarak kabul edilir. Bir konumdan bir başka konuma aktarılacak olan ürünlerin muhafaza edilebilmesi için depolama gerekir. Depolama, ürün güvenliğini sağladığı gibi kontrolünü ve takibini de kolaylaştırır. Dağlı Lojistik depolama hizmetleri sayesinde bir konumdan başka konuma ulaşımını sağlamak istediğiniz ürünleriniz koruma altına alınır.

Lojistik Depolama Nedir?

Lojistik Depolama, taşımacılık için bekleyen ürünlerin muhafazasını sağlar. Bir noktadan başka bir noktaya sevkiyat için bekleyen ürünler, bir süre lojistik firmamız bünyesinde muhafaza edilir. Ürünlerin bekleme süresi içerisinde zarar görmesini engellemek, araç yükleme sürecinde ürün takip ve kontrolünü kolaylaştırmak için depolama hizmetine ihtiyaç duyulur.

Lojistik depolama sürecinde seçilecek depolar, ürünlerin bekleme ya da depoda kalma süresine göre belirlenir. “Depo” kelimesi ise uzun sürekli muhafaza işlemleri için kullanılır. Kolay bir işlem gibi görülen depolama işlemi, bünyesinde birçok detay barındırması sebebiyle önem arz eder. Depolama planlaması şu detayları bünyesinde barındırır.

  • Öncelikle muhafaza edilecek olan ürünün bekleme süresine ve hacmine uygun olarak depo seçimi yapılır.
  • Ürünün depo içerisinde doğu bir şekilde istiflenmesi sağlanır. Aynı firmaya ait olan ürünlerin yan yana konumlanması, taşıma sürecinde olası karışıklıkları ve sorunları önler.
  • Depo havalandırmasının yeterli olması gerekir. Deponun ürünü yağmur ve güneş gibi etkenlerden korurken ürünlere ihtiyaç duydukları havalandırmayı da sağlaması gerekir.
  • Ürünler, depo içerisinde herhangi bir duvar ya da ürün ile temas ettirilmez. Olası temas ürüne zarar verebileceğinden zemin temasından mümkün oldukça kaçılır.
  • Ürünlerin depo içerisindeki konumları belirlenirken bekleme süreleri baz alınır. Depolama süresi daha kısa olan ürünler aktarma kapısına daha yakın konumda bekletilir. Bu sayede taşıma süresi geldiğinde minimum hareket ile süreç tamamlanır.
  • Dağlı Lojistik depoları güvenlik kameraları ile sürekli olarak gözetilir. Olası bir hareketlilik halinde müdahale için hazır personel bulundurulur.

Depolama Hizmeti Türleri Nelerdir?

Dağlı Lojistik depolama hizmetleri, hizmetin gerekliliklerine ve ürün detaylarına göre çeşitlere ayrılır. Genel olarak lojistik depolama sürecinde tercih edilen 3 depolama seçeneği bulunur. Bu seçenekler aşağıdaki gibidir.

  • Açık Hava Depolama
  • Kapalı Hava Depolama
  • Soğuk Hava Deposu

Depo türleri arasında seçim yapılırken ürünlerin hava ile temasının olası etkileri dikkate alınır. Soğuk hava depoları ise genellikle havayolu taşımacılığı için bekleyen ve bozulmaya müsait olan ürünlerin (gıda, ilaç gibi) muhafazası için tercih edilir.

Uluslararası taşımacılık yapan firmalar için gümrükleme süreci bulunur. Malların gümrük işlemlerinin gerçekleştirildiği esnada bir depoda muhafaza edilmesi gerekir. Gümrük işlemleri ve prosedürleri belirli bir zaman ister. Bu işlemler tamamlana kadar malların güvenli bir şekilde muhafaza edilmesi için depolanması ise “antrepo” olarak adlandırılır. Antrepo aşamasında olan malların gümrük vergilerinin ya da masraflarının ödenmesi gerekmez.

Call Now Button