Karayolu Taşımacılığı

Karayolu Taşımacılığı

Teknolojinin gelişmesi her alanda olduğu gibi ticaret alanında da bir küreselleşme meydana getirmiştir. Firmaların dünyanın hemen her yerinde faaliyet sunan başka firmalar ile ithalat ve ihracat yaparak kar elde etmeleri mümkündür. İthalat ve ihracat süreçlerini sağlıklı bir şekilde yönetmenin en temel adımı karayolu taşımacılığı sürecidir.

Karayolu yük taşımacılığı, taşınacak canlı hayvan, bitki, makine ve hassas ürün gibi ürünlerin tamamının karayolu ile bir konumdan bir başka konuma sevkinin gerçekleştirilmesi sürecidir. Özellikle kısa mesafeler arasında gerçekleştirilecek taşımacılık süreçlerinin karayolu ile gerçekleştirilmesi hem çok daha avantajlı hem de düşük maliyetlidir.

Karayolu Eşya Taşımacılığı Avantajları Nelerdir?

Karayolu eşya taşımacılığı, özellikle kısa mesafeli, şehirlerarası sevkiyat işlemleri için talep edilen taşımacılık türüdür. Karayolu taşımacılığı yapan firmalar ile elde edilebilecek avantajlar şunlardır.

  • Sevkiyat Güveni: Karayolu yük taşımacılığı yapılırken sevkiyata konu olan ürünlere sigorta yapılır. Yapılan sigorta sayesinde ürünün kaybolması ya da deforme olması gibi durumlarda meydana gelecek mağduriyet önlenmiş olur. Dağlı Lojistik, müşteri memnuniyetini ön planda tutan çalışma ilkeleri ile mal güvenliğini sağlarken firma-müşteri ilişkilerini de pekiştirir.
  • Door to Door Teslimat: Kapıdan kapıya teslimat olarak çevrilen door to door teslimat, ürünün istenen konumdan alınarak müşterinin istediği noktaya teslim edilmesini sağlar. Kapıya teslimat, hizmet esnekliğini gösterir. Teslimatın kapıya yapılması, olası süreç aksaklıklarının ve uzamalarının da önüne geçer.
  • Rota Alternatifleri: Dağlı Lojistik, rota çeşitliliği ve esnekliği ile ürünlerinizi birden fazla rotaya bırakma imkanı sunar.
  • Çeşitli Ağırlık Alternatifleri: Ürünler hacimleri ve hammaddeleri sebebiyle farklı ağırlıklara sahiptir. Dağlı Lojistik karayolu taşımacılığı ile farklı ağırlıklara sahip ürünlerin taşınması mümkündür. Firmamız, ürün ağırlığı konusunda müşterilere geniş bir seçenek aralığı sunar.
  • Ürün Güvenliği: Sevkiyat süreci planlanırken ürün türü dikkate alınır. Canlı hayvan, bitki ya da makine taşımak, süreç planlaması esnasında dikkate alınır. Bu sayede hata marjı minimuma indirilir.

Karayolu Parsiyel Taşımacılık Nedir?

Karayolu taşımacılığı çeşitleri arasında yer alan karayolu parsiyel taşımacılık, taşımacılık faaliyetini daha avantajlı hale getirmek amacıyla sunulur. Gerek yurtiçi gerekse de yurt dışı sevkiyat faaliyetlerinde tercih edilmesi mümkün olan parsiyel taşımacılık, aynı güzergah üzerinde bulunan farklı müşteri siparişlerinin tek araç ile taşınması faaliyetine denir. Karayolu parsiyel taşımacılık ile farklı müşterilere ait mallar aynı konteyner ya da araç içerisine eklenir. Bu durum firmalara zaman ve maliyet tasarrufu sağlar.

Firmaların kendi mallarına karşılık gelen maliyeti bulmak için karayolu taşımacılığı maliyet hesaplama yapılır. Maliyet hesaplama yapılırken yükün hacmi ve adedi dikkate alınır. Hesaplama “En x Boy x Adet” şeklinde yapılır ve her bir müşteri için ayrı maliyet hesaplanır. Bu sayede maliyette adalet sağlanır. Tek bir firmanın yükünün aracı ya da konteyneri doldurmaya yetmediği durumlarda parsiyel taşımacılık yapılır ve bu sayede hizmet aksamalarının önüne geçilir.

Call Now Button