Parsiyel Taşımacılığı

Parsiyel Taşımacılığı

Parsiyel Taşımacılığı

Parsiyel taşımacılık, Dağlı lojistik tarafından müşterilerin farklı sevkiyat ihtiyaç ve taleplerine karşılık vermek amacıyla sunulan bir hizmettir. Teknolojik gelişmeler, hayatın her alanını olduğu gibi lojistik ve ticaret sektörlerini de etkilemiştir. Belirli bir fiziki mekana bağlı kalmadan üretim ve satış yapmak isteyen firma sahipleri, hizmetlerini dünyanın bir ucundaki kişilere ulaştırabilmek için yöntemler aramış, bu arayış ise uluslararası taşımacılık yapan firmalar ile son bulmuştur. Parsiyel taşımacılık ise farklı ithalat ve ihracat hacimlerine sevkiyat imkanı tanımak amacıyla geliştirilmiş bir hizmettir.

Parsiyel Taşımacılık Nedir? Nasıl Yapılır?

Parsiyel eşya taşıma hem minimum hem de maksimum hacme sahip ithalat ve ihracat faaliyetlerine fırsat eşitliği sağlamak amacıyla geliştirilmiştir. Bir firmanın konteyner ya da aracı dolduramaması durumunda aynı araç ya da konteynere farklı firma ürünlerinin yüklenmesi parsiyel taşımacılıktır. İngilizcede LCL (Less Container Load) olarak adlandırılan bu sistem ile aynı teslimat bölgesinde bulunan farklı firma ürünleri tek bir araç ile taşınır. Bu sayede tek bir firmanın araç doldurma yükümlülüğü ortadan kalktığı gibi lojistik maliyeti de firmalar arasında bölünür. Her bir firma, kendi ürün hacmi kadar ödeme yaparak sürece dahil olur. Bu sayede hem zamandan hem de maliyetten tasarruf sağlanır.

Parsiyel taşımacılık esnasında gerekli olan organizasyon süreci lojistik firması tarafından yürütülür. Organizasyon planlaması şu adımlarla yapılır.

  • Öncelikle ürün detaylarınıza ulaşılır. Farklı ürün türleri için farklı taşımacılık yöntemleri öngörülebilir. Örneğin hassas ya da bozulabilir ürünler havayolu ile taşınır. Havayolunun kısa sürede ulaşım sağlaması bu duruma neden olarak gösterilebilir. Havayolu taşımacılığı ile dünyanın belirli noktalarına aynı gün teslimat bile sağlanabilir.
  • Teslimat noktaları arasında mesafe öğrenilir. Teslimat noktaları arasındaki mesafe de seçilecek yöntemi doğrudan etkiler. Örneğin kısa mesafeli sevkiyatlarda çoğunlukla karayolu seçilir. Denizyolu ise uzun mesafeli sevkiyatlarda tercih edilir. Uluslararası parsiyel taşımacılığı, demiryolu bulunması halinde demiryolu ile de yapılabilir.
  • Ürün hacmi öğrenilir. Parsiyel taşımacılık sürecinin firmaya maliyeti belirlenirken ürün hacmine bakılır. Her bir firma, kendi ürün hacmi doğrultusunda ödeme yapar. Bu sayede taşıma sürecinde adalet sağlanır.

Dağlı Lojistik firma personellerimiz organizasyon planlaması yaptıktan sonra ürünlerinizin istediğiniz noktaya ulaştırılabilmesi için personel arası bilgi akışını sağlar ve süreç planlaması tamamlanmış olur.

Neden Parsiyel Taşımacılık?

Parsiyel taşımacılık, karayolu parsiyel taşımacılık, denizyolu parsiyel taşımacılık gibi alternatifler ile sunulur. Firmalar, Dağlı Lojistik parsiyel taşımacılık ile şu avantajları elde eder.

  • Parsiyel eşya taşımacılığı, firmalara hızlı teslimat sağlar. Kısa süre içerisinde yüklenen araçlar ürün teslimatı için yola çıkar.
  • Parsiyel taşımacılık, firmaya maliyet avantajı sağlar. Aynı anda birden fazla firmanın ürününün taşınması, firmaların lojistik maliyetini ürün hacimleri doğrultusunda yüklenmelerini sağlar. Bu sayede yüksek lojistik maliyetleri ortadan kalkar ve firmalar gerek zamandan gerekse de maliyetten tasarruf sağlar.
Call Now Button