Yurtdışı Taşımacılığı

Yurtdışı Taşımacılığı

Yurtdışı Taşımacılığı

Yurtdışı taşımacılık ya da bir diğer adıyla uluslararası taşımacılık, bir ülkeden bir başka ülkeye ürün sevkiyatı gerçekleştirme işlemine denir. Yurtdışı taşımacılığı yapılırken kullanılabilecek birçok alternatif vardır. Karayolu, havayolu, denizyolu ve eğer mümkünde demiryolu bunun en temel örnekleridir. Tercih edilecek yöntemin seçilmesinde etkili olan birçok unsur vardır. “Uluslararası taşımacılık nedir?” diyenlerin yöntem seçerken dikkat etmesi gereken unsurlar aşağıdaki gibidir.

  • Gidilecek mesafe, tercih edilecek yöntem üzerinde doğrudan etkilidir. Örneğin karayolu taşımacılığı yapan firmalar, genellikle kısa mesafeli, bir şehirden başka bir şehre yapılacak sevkiyat işlemlerinde tercih edilir. İki sevkiyat noktası arasındaki mesafenin uzaması, diğer sevkiyat yöntemlerine eğilimi artırır.
  • Mevcut imkanlar seçilecek uluslararası taşımacılık yöntemini doğrudan etkiler. Örneğin iki sevkiyat noktası arasında demiryolu ulaşımının bulunması ve en avantajlı yöntem olması demiryolunun tercih edilmesini sağlar.
  • Taşınacak olan ürün türü, seçilecek taşımacılık yöntemini etkileyen bir diğer unsurdur. Özellikle kırılmaya müsait, hassas ürünlerin taşındığı bir sevkiyatta seçilebilecek en güvenli yöntem havayolu taşımacılığı yöntemidir.

Görüldüğü üzere seçim yapılırken dikkate alınması gereken birçok unsur vardır. Yurtdışı taşımacılığı için seçilecek yöntemlerin her biri kendine has avantajlara sahiptir. Sevkiyat sürecinin minimum hata marjı ve maksimum verimle tamamlanabilmesi için firma seçimini doğru yapmak gereklidir. Profesyonel bir firma, süreç planlamasını en sağlıklı şekilde yaparak minimum maliyet ve maksimum verimlilik ile sevkiyatın tamamlanmasını sağlayacaktır.

Yurtdışı Taşımacılık Çeşitleri ve Özellikleri Nelerdir?

Yurtdışı taşımacılık çeşitlerine isim olarak yukarıda değinilmiştir. Sürece bilgi hakimiyetinin tam anlamıyla sağlanabilmesi için bu çeşitlerin her birinin özellikleri ile birlikte incelenmesi gereklidir. Yurtdışı taşımacılığı çeşitleri ve özellikleri aşağıdaki gibidir.

  1. Karayolu Taşımacılığı: Door to door (kapıdan kapıya) teslimat özelliği sebebiyle yoğun olarak tercih edilen bir uluslararası taşımacılık uygulamasıdır. Sevkiyatın karayolu ile gerçekleştirilmesinin mümkün olduğu durumlarda tercih edildiğini söylemek mümkündür. Özellikle parsiyel taşımacılık imkanı sağlaması, maliyet tasarrufu sağlaması sebebiyle önemlidir.
  2. Denizyolu Taşımacılığı: Dünya genelinde en yoğun tercih edilen yurtdışı taşımacılığı yöntemi denizyolu taşımacılığıdır. Özellikle uzak mesafeler arası gerçekleştirilecek sevkiyatlarda yoğun olarak tercih edildiğini söylemek mümkündür. Gerek güvenli olması gerekse de maliyet avantajı sağlaması yoğun olarak tercih edilmesinin diğer önemli nedenleridir.
  3. Havayolu Taşımacılığı: Değerli eşya, tehlikeli madde, bozulabilir ürün ya da özel kargo taşımacılığı havayolu ile yapılır. Önemli evrakların aktarımı da yine havayolu taşımacılığı ile gerçekleştirilir. Son derece hızlı bir yöntem olması, dünyanın birçok noktasına aynı gün teslim avantajı sunar.
  4. Demiryolu Taşımacılığı: Sevkiyat sürecinin raylı sistem araçları ile gerçekleştirildiği taşımacılık türüdür. Gerek kısa gerekse de uzun mesafe sevkiyat faaliyetlerinin demiryolu ile gerçekleştirilmesi mümkündür. Özellikle ağır ve hacmi yüksek sevkiyat işlemlerinde demiryolu taşımacılığı tercih edilmektedir. Tek seferde yüksek sevkiyat hacminin bulunması ise maliyeti minimize etmesi yönüyle oldukça önemlidir.
Call Now Button